Teknik Destek

Yazılım Güncelleme

MP200

  • HMI Sürümü: v14 - 05/2023
  • Mainboard Sürümü: v14 - 05/2023

MP1500 Speed Multistep

  • HMI Sürümü: v15 - 15/7/2023
  • Mainboard Sürümü: v15 14/7/2023

MP100S ve daha eski modeller değişiklik olmamıştır. Yazılım güncellemelerini kurmak için lütfen bizim ile iletişime geçiniz

Eski model MP1500 Sinter Kontrol Paneli

Sinter Fırını Çeşitli zirkon blok programları

Sinter Fırını Sorun ve Çözümleri

Renklendirme sıvıları veya kimyasalları zirkonya bloklarında kullanıldığında renklendirmeler oluşur. Renk sıvıları genellikle ZrO2 seramiklerini renklendirmek için kullanılır. Bunlar, bir sıvı içinde çözünmüş metal tuzları ve diğer bileşikler içerir. Bunun için eskiden genellikle asitler kullanılırdı. Bugün ise çoğu mevcut sıvı su bazlıdır.

Farklı oksitlerin buhar basınçları, kullanılan ısıtma elemanlarının yüzey sıcaklıklarında birçok farklı oksit oluşturur. Bu oksitler arasında Fe2O3, CuO, MnO, Co2O3, Bi2O3, ZrO2, V2O3, CrO2 ve diğerleri bulunur, bu da zirkonyayı renklendirir.

Renklenmenin ana sebebi ya tabla ve hazne kontaminasyonu veya ısıtıcıların korozyon ile aşınmasıdır.

İşlerde Yeşillenme

Genellikle MoSi2 ısıtıcılarınının koruyucu silika tabakasını kaybetmesinden kaynaklıdır. Bunu anlamak için fırın haznesinin altından ısıtıcıların video sunu telefon yardımı ile çekip detaylı inceleme yapabilirsiniz. Isıtıcınızın dış yüzeyi parlak ve düz olmalıdır.

Az pürüzlü ise bu pürüzler kontaminasyon dolayısı ile oluşmuş ve giderilebilir oluşumlardır. Yeniden oluşum programını çalıştırmanız silika tabakasının yeniden oluşumunu sağlayacaktır. 
Silika tabakası yeniden oluşturmak için lütfen bu yazımızı inceleyiniz

Çok pürüzlü ve kendini onaramıyor ise rezistansınız ömrünü tamamlamıştır ve değiştirilmelidir. Rezistans ömrü çok değişkene bağlıdır ve genellikle kullanım yoğunluğuna göre 6 ay ile 2 sene arasındadır ama zor koşullarda daha erken bitebilir veya çok korunaklı ve zararsız zirkon blokları ile çalışıldığında uzunu seneler çalışabilir. 

İşlerde Sarı yada Koyu Renklenmeler

Fırın sürekli kullanılmaz ise (soğur ise) tabla çevresinde ve hazne içerisinde oksitlenme oluşmaya başlar. Bu okistlenme işlerinizin rengini bozar. İşlerinizde istediğiniz renk kalitesine ulaşana kadar ve periyodik olarak hazne temizliği yapmanız önerilir.
Hazne ve Tablayı temizlemek için lütfen bu yazımızı inceleyiniz


Az veya çok pişim

Fırınların zamanla ısıtıcı elemanları ve termokupl un kullanımı ile ısı / offset ayarı kaçabilir. Fırınızın offset ayarına az pişim için - (eksi)  çok pişim ise +(artı) değerler girerek offset ayarı yapabilirsiniz. 

Fırın sıcaklığını ayarlamak için lütfen bu yazımızı inceleyiniz