Tegra Sinter Fırınları

Yazılım Güncelleme

MP1500 Speed (4 Adım)

 

Mainboard Sürümü: vA-02 - 10/2/2024

 - Isıtma ve soğutma hızları limiti 5C/dk dan 1°C/dk'ya çekildi
 - Rezistans ömrünü arttırmak için özel voltaj kontrolü eklendi.

  MP1500 Multistep (10 Adım)

  • HMI Sürümü: v17 - 10/2/2024
  • Mainboard Sürümü: v16.9 - 10/2/2024

   -- Elektrik kesintisi saatleri uyarı mesajı olarak eklendi
   -- Uzun ve adımlı soğutma stepleri eklendi.
   -- Süre hesaplamaları ve ısı hassasiyeti geliştirildi.
   -- 2024/01'e kadar bildirilen müşteri talepleri eklendi.

  Yazılım güncellemelerini kurmak için lütfen bizim ile iletişime geçiniz

  MP1500 / SPEED ve PID Kontrollü cihazlar 

  Eski model MP1500 Sinter Kontrol Paneli

   

  Çeşitli Zirkon Blok Programları

  Zirkon Pişim Sorun ve Çözümleri


  Renk veya Pişim

  Renkli bloklarda farklı oksitlerin buhar basınçları, kullanılan ısıtma elemanlarının yüzey sıcaklıklarında birçok farklı oksit oluşturur. Bu oksitler arasında FeO, CuO, MnO, CoO, BiO, ZrO, V2O, CrO  bulunabilir. 

  bunlar pişimi yapılan zirkonyayı renklendirir. Pişmemiş çiğ, buğulu bir görünüm verebilir yada sarı / kahverengi etkide bulunabilir.

  Renklenmenin ana sebebi ya tabla ve hazne kontaminasyonu veya ısıtıcı rezistansların korozyon ile, yani zirkonya dan çıkan gaz ve buharlardan aşınmasıdır.

  İşlerinizi mutlaka kapaklı bir potada sinterleyiniz.

  İşlerde Yeşillenme

  Genellikle MoSi ısıtıcılarınının koruyucu silika tabakasını kaybetmesinden kaynaklıdır. Bunu anlamak için fırın haznesinin altından ısıtıcıların video sunu telefon yardımı ile çekip detaylı inceleme yapabilirsiniz. Isıtıcınızın dış yüzeyi parlak ve düz olmalıdır.

  Az pürüzlü ise bu pürüzler kontaminasyon dolayısı ile oluşmuş ve giderilebilir oluşumlardır. Yeniden oluşum programını çalıştırmanız silika tabakasının yeniden oluşumunu sağlayacaktır. 

  Silika tabakası yeniden oluşturmak için lütfen bu yazımızı inceleyiniz

  Çok pürüzlü ve kendini onaramıyor ise rezistansınız ömrünü tamamlamıştır ve değiştirilmelidir. Rezistans ömrü çok değişkene bağlıdır ve genellikle kullanım yoğunluğuna göre 6 ay ile 2 sene arasındadır ama zor koşullarda daha erken bitebilir veya çok korunaklı ve zararsız zirkon blokları ile çalışıldığında uzunu seneler çalışabilir. 

  İşlerde Beyaz Noktalar

  İşlerde beyaz beneklerin kaynağı genellikle haznede, potada ve pota içerisindeki kum veya boncuk gibi malzemelerin içerisine rezistanslardan dökülen quartz kristalleridir.

  Rezistanslarınızı bir telefon yardımı ile videosunu çekerek yakından inceleyebilirsiniz. Parlak koruyucu silica yüzeyi üzerinde beyaz kabuklaşma tespit ediyorsanız sorununuzun kaynğı budur ve rezistansları yenilemeniz önerilir. 

  Daha detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

  İşlerde Sarı yada Koyu Renklenmeler

  Fırın sürekli kullanılmaz ise (soğur ise) tabla çevresinde ve hazne içerisinde oksitlenme oluşmaya başlar. Bu okistlenme işlerinizin rengini bozar. İşlerinizde istediğiniz renk kalitesine ulaşana kadar ve periyodik olarak hazne temizliği yapmanız önerilir.

  Hazne ve Tablayı temizlemek için lütfen bu yazımızı inceleyiniz  Az veya çok çekme


  Eğer zirkonya restorasyon yerine oturmuyorsa lütfen öncelikle kazıma cihazını kontrol ediniz. Blok değiştirdiyseniz çekme oranı farklı olabilir yada ayar değişmiş olabilir. 

  Uzun yada full restorasyonlarda yamulma

  CAD hatası olabileceği gibi, İşinizin potaya yerleşimi ile ilgili de olabilir. Uzun köprüleri rezistanslar veya pota dan her yönden eşit uzaklıkta olacak şekilde yerleştiriniz. 

  Az veya çok pişim


  Fırınların zamanla ısıtıcı elemanları ve termokupl un kullanımı ile ısı / offset ayarı kaçabilir. Fırınızın offset ayarına az pişim için - (eksi)  çok pişim ise +(artı) değerler girerek offset ayarı yapabilirsiniz. 


  Fırın sıcaklığını ayarlamak için lütfen bu yazımızı inceleyiniz

  PTCR HTH Kalibrasyon Programı

  Adım/Step Sıcaklık( °C) Hız( °C/dk) Bekleme(dk)
  1
  300
  10 0
  2 1500 20 60
  3 0 0 0
  4 800 0 30

  Kalibrasyon Halkaları için Lot Bazlı Ölçüm Listeleri:

  Lot 455

  Lot 453

  Lot 454